Co dają dzieciom książki z okienkami?

Książki z okienkami cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Rodzice docenili ich zalety i coraz chętniej je wybierają. Nie można się temu dziwić, bo przecież książki dla najmłodszych mają ogromne znaczenie dla ich rozwoju. Co mogą dać najmłodszym regularnie czytane książeczki?

Książka otwiera umysł

Książeczki mogą pomóc w rozwijaniu wyobraźni dziecka. Czasami nazywa się to zjawisko otwieraniem umysłu malucha i pokazaniem mu, że świat jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się to wydawać. Książki pobudzają do myślenia. Te z okienkami zachęcają do tego, by rozwiązywać tajemnice, jakie zostały w nich ukryte. Oczywiście, by zgadnąć, co jest za zamkniętym okienkiem, trzeba uruchomić wyobraźnię. Warto pamiętać, że dzieci na tym polu mogą się szczególnie popisać. Nie są one ograniczone takimi granicami konwenansu jak dorośli, a co za tym idzie – lepiej radzą sobie z odkrywaniem tego, co zostało przed nimi zasłonięte.

Trening dla głowy

Dobra książka z okienkami zachęca do zgadywania. To świetny trening dla umysłu, bo nie wystarczy po prostu odczytać kolejnych punktów tekstu, ale trzeba się wysilić i dać coś z siebie. Z tego właśnie powodu czytanie książki przez rodzica i zachęcanie dziecka do udzielania odpowiedzi jest świetnym treningiem dla jego głowy. Taka zabawa jest:
– angażująca,
– wciągająca,
– odprężająca,
– śmieszna.
To wszystko sprawia, że dziecko uczy się w sposób, który jest dla niego przyjemny i niemal niezauważalny. To zajęcie, które jest też przyjemne dla rodzica.

Nowe doświadczenie

Dzieci kochają przygody. Zwłaszcza jeśli mogą te przygody odbywać, równocześnie przytulając się do rodziców. Właśnie w takiej atmosferze zwykle czytane są maluchom książeczki. Dzieci nie muszą więc denerwować się tym, że są stawiane przed nimi nowe wyzwania. Mogą raczej podchodzić do tematu, jako do nowej fantastycznej przygody, w której pierwsze skrzypce odgrywa wyobraźnia i zagadki. To świetna propozycja nie tylko dla najmłodszych, ale także dla przedszkolaków, które kochają wyzwania i przygody.