Jakie są rodzaje kartek w zeszytach szkolnych?

Zeszyty szkolne wbrew temu, co mogłoby się wydawać to bardzo rozbudowana gama produktów. Wśród nich znajdą się takie przeznaczone do wykorzystania w szkole przez najmłodszych oraz takie, po które sięgną chętnie starsi użytkownicy. Jakie są rodzaje kartek w zeszytach? Czym się od siebie różnią?

Potrójna linia

Najmłodsze dzieci korzystają z zeszytów z potrójną linią. Są one bardzo przydatne podczas nauki pisania. Dzięki nim dzieci mogą uczyć się rysowania prawidłowych proporcji pomiędzy poszczególnymi częściami litery. Czasami nauczyciele zalecają korzystanie z zeszytów, w których linie są wydzielone kolorami. Dziecko wie, że litery powinny być zapisywane w niebieskiej części, a żółta i czerwona to strefy przeznaczone tylko na tzw. daszki i ogonki. W ten sposób można szybko nauczyć się prawidłowego pisania i zachowywania odległości pomiędzy liniami.

Szeroka linia

Zeszyty szkolne w szeroką linię są używane przez starszych uczniów. Zwykle zastępują one te w wąską linię. By w nich pisać trzeba mieć już trochę wprawy i wiedzieć, jak rozplanować miejsce w poszczególnych liniach. Takie zeszyty wyróżnia:
– ustaloną szerokość linii,
– wyznaczone marginesy,
– więcej miejsca u góry i na dole strony.
Doskonale sprawdzają się one także jako pamiętniki, notatniki i zeszyty do zapisywania wydatków.

Kratka

Zeszyty do matematyki to zawsze zeszyty w kratkę. Ma ona określoną stałą wielkość, więc kartka z takiego zeszytu może zastąpić linijkę. Wielu uczniów wybiera zeszyty w kratkę do większości przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego i muzyki), bo umożliwiają one pisanie drobnym pismem i są dość wygodne w użyciu. To najpopularniejszy rodzaj zadruku kartek zeszytowych.

Pięciolinia

Znajduje się ona w zeszytach do muzyki. Służy do zapisu nutowego. Zwykle jest potrzebna w szkole podstawowej, kiedy dzieci uczą się poszczególnych dźwięków.

Gładkie

Dość rzadko używa się w szkołach gładkich zeszytów. Mogą one być wykorzystywane do rysowania, więc sprawdzają się jako notatniki do plastyki lub innych kreatywnych przedmiotów.