Jakie książki wybierać dla najmłodszych dzieci?

Książki dla dzieci w wieku od jednego roku, do trzech lat to specyficzny gatunek. Muszą być one dostosowane do potrzeb rozwijających się możliwości poznawczych dziecka. Są to więc przede wszystkim proste, ale chwytliwe historie. Jedną z lepszych, które w ciągu ostatnich lat pojawiły się na polskim rynku jest cykl książeczek o Jadzi Pętelce.

Czego Jadzia Pętelka nauczy nasze dziecko?

Pierwsze kilka lat życia to czas, w którym dzieci bardzo intensywnie rozwijają swoje zdolności poznawcze. Uczą się obserwować świat i rozumieć relacje, pomiędzy poszczególnymi jego elementami. Rozwijają też swoje umiejętności językowe, dzięki czemu mogą mówić o tym, czego się nauczyły i nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Dlatego też tak ważne jest, żeby w tym okresie z dziećmi jak najwięcej rozmawiać. Najlepiej sprawdzają się różnego typu narracje, które mocno wpływają na wyobraźnię maluchów. Taki właśnie jest cykl książeczek o Jadzi Pętelce (link). Nie ma do zaoferowania konkretnych umiejętności, ale pokazuje dziecko postawione w różnych, prostych (często z perspektywy dziecka bardzo skomplikowanych) sytuacjach. Jadzia jest przy tym dzieckiem takim samym jak każde inne. Ma swoje problemy, ale też swoje wady i zalety. Z całą pewnością nasz maluch znajdzie w tej serii odbicie swojego własnego, dziecięcego świata, do którego dorosłym czasem może być trudno się dostać.

Dlaczego warto sięgać po książeczki o Jadzi?

Na pewno ogromną zaletą książeczek o Jadzi jest to, że zawierają one przepiękne, kolorowe i dostosowane do potrzeb dzieci ilustracje. Na pewno przyciągną one skutecznie uwagę – a jak większość rodziców doskonale wie, skupienie uwagi malucha przez długi czas na jednej rzeczy często graniczy z niemożliwością. Jadzia przeżywa swoje małe przygody, co jest ujęte w bardzo dobrze napisanej narracji, która pozwala dziecku na uruchomienie wyobraźni. Bez wątpienia słuchanie książeczek o przygodach sympatycznej dziewczynki będzie dla naszego malucha też po prostu wielką przyjemnością, do której będzie chciał wracać często.